top of page
  • Zdjęcie autoraGold Bruk

Rodzaje kostki brukowej – czym wybrukować teren przy domu?

Decyzja o wybrukowaniu przydomowego terenu jest w pełni uzasadniona. Przede wszystkim w ten sposób uda się uniknąć nieutwardzonej nawierzchni i tworzącego się przez to bałaganu, a całe otoczenie nabierze estetyki i stanie się bardziej funkcjonalne. Osoby decydujące się na ten rodzaj nawierzchni zastanawiają się jednak nad wyborem najlepszej kostki brukowej. Ta, jak się okazuje, różni się nie tylko kolorem, ale też budową i strukturą. Dowiedz się więcej!Kostka do użytku prywatnego czy przemysłowego?

Wspominamy o brukowaniu terenów przydomowych, ale przecież kostka brukowa znajduje szereg zastosowań także w przestrzeni publicznej, np. na alejkach, chodnikach, placach manewrowych czy parkingach. Dlatego wyróżniamy:

  • kostkę brukową przemysłową – to podstawowa odmiana kostki brukowej cechująca się bardzo dużą wytrzymałością na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne. Zazwyczaj pojedyncze kostki mają kształt prostokątów lub podwójnej litery T, co ułatwia brukowanie dużych powierzchni, np. parkingów czy placów.

  • kostkę brukową szlachetną – ta wyróżnia się bardzo dobrymi parametrami estetycznymi. Jest dostępna w wielu wariantach kolorystycznych oraz kształtach. Kostka o powierzchni płukanej ma subtelną fakturę, ponieważ na swojej powierzchni posiada kruszywo naturalne. Co istotne, jest także antypoślizgowa. Kostka o powierzchni gładkiej ubarwiona w melanżu kolorystycznym, zwanym też colormixem daje do dyspozycji szeroką gamę wzorów w różnych ubarwieniach.

  • Kostkę brukową dekoracyjną – jest ona kompromisem między wyglądem, a ceną. Jej kształty są takie same co kostka szlachetna, ale ubarwienie jest zawsze tylko w jednym kolorze, tak jak w przypadku kostek przemysłowych, ale kształtem będzie odpowiadać kostce szlachetnej.

Powyższe rodzaje kostki brukowej sprawdzają się niemal wszędzie, bo kluczowe jest dopasowanie ich do docelowego miejsca ułożenia, jak również powierzchni i obciążeń, na jakie będzie ona narażona.

126 wyświetleń

Comments


KostBet.png
Joniec.png
Logo Polbruk KB-MA-2.jpg
www_certus_logo.png
Styrobud.png
bottom of page