top of page
  • Zdjęcie autoraGold Bruk

Jaka kostka brukowa na podjazd?

Wraz ze zmianą trendów w budownictwie mieszkaniowym coraz częściej można usłyszeć pytanie „Co na podjazd?”. Właściciele domów jednorodzinnych zastanawiają się, jak estetycznie i trwale wykończyć podjazd przed domem, aby móc z niego korzystać przez długi czas bez konieczności przeprowadzania licznych napraw. Jedną z najlepszych alternatyw jest kostka brukowa. Kostka brukowa oferuje wysoki komfort użytkowania, a zarazem daje możliwość tworzenia niezwykle estetycznych i wyszukanych wzorów. Jej dodatkową zaletą jest możliwość czyszczenia i zabezpieczenia materiału przed nadmiernym absorbowaniem zanieczyszczeń, co przekłada się na estetykę podjazdu i otoczenia wokół domu.Co jeszcze przemawia na korzyść kostki brukowej?

Wybór kostki brukowej niesie za sobą wiele zalet i korzyści:

  • stosunkowo łatwe i szybkie ułożenie skraca czas, w którym nie możemy korzystać z podjazdu przed domem do absolutnego minimum,

  • korzystne właściwości użytkowe przekładają się na możliwość długiej eksploatacji materiału (kostka jest odporna na ścieranie oraz eksploatację w wymagających warunkach zewnętrznych, jest odporna na mróz i wilgoć),

  • możliwość przedłużenia żywotności podjazdu poprzez odpowiednie czyszczenie i konserwację materiału.

Wiemy już, że na podjazd najlepiej nadaje się kostka brukowa, ale jaka? Czy wybór konkretnego gatunku lub parametrów fizycznych materiału ma znaczenie?


Brukowanie podjazdu pod samochód osobowy i ciężarowy

To czy podjazd będzie solidny i trwały zależy od odpowiedniego utwardzenia położenia oraz doboru grubości elementów, którymi zostanie wyłożony. W tym przypadku grubości kostki brukowej. Odpowiednie utwardzenie podłoża i dobór materiału nawierzchniowego pozwala uniknąć problemów z zapadaniem się podjazdu i tworzeniu nierówności, które przyspieszają degradację nawierzchni.

Grubość materiału nawierzchniowego należy dobierać adekwatnie do przeznaczenia podjazdu czy parkingu:

  • kostka brukowa o grubości 6 cm dla samochodów osobowych,

  • kostka brukowa o grubości 8 cm w przypadku pojazdów ciężarowych.


Alternatywą w przypadku nowoczesnego podjazdu może być wielkoformatowa płyta betonowa o grubości minimum 8cm. Wielkoformatowe płyty betonowe oferują takie same właściwości jak kostka brukowa i tak samo się je układa. Jest to jednak rozwiązanie niszowe, po które inwestorzy sięgają znacznie rzadziej niż po kostkę brukową.

58 wyświetleń

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
KostBet.png
Joniec.png
Logo Polbruk KB-MA-2.jpg
www_certus_logo.png
Styrobud.png
bottom of page