top of page
  • Zdjęcie autoraGold Bruk

Jaka kostka brukowa na podjazd?

Wraz ze zmianą trendów w budownictwie mieszkaniowym coraz częściej można usłyszeć pytanie „Co na podjazd?”. Właściciele domów jednorodzinnych zastanawiają się, jak estetycznie i trwale wykończyć podjazd przed domem, aby móc z niego korzystać przez długi czas bez konieczności przeprowadzania licznych napraw. Jedną z najlepszych alternatyw jest kostka brukowa. Kostka brukowa oferuje wysoki komfort użytkowania, a zarazem daje możliwość tworzenia niezwykle estetycznych i wyszukanych wzorów. Jej dodatkową zaletą jest możliwość czyszczenia i zabezpieczenia materiału przed nadmiernym absorbowaniem zanieczyszczeń, co przekłada się na estetykę podjazdu i otoczenia wokół domu.Co jeszcze przemawia na korzyść kostki brukowej?

Wybór kostki brukowej niesie za sobą wiele zalet i korzyści:

  • stosunkowo łatwe i szybkie ułożenie skraca czas, w którym nie możemy korzystać z podjazdu przed domem do absolutnego minimum,

  • korzystne właściwości użytkowe przekładają się na możliwość długiej eksploatacji materiału (kostka jest odporna na ścieranie oraz eksploatację w wymagających warunkach zewnętrznych, jest odporna na mróz i wilgoć),

  • możliwość przedłużenia żywotności podjazdu poprzez odpowiednie czyszczenie i konserwację materiału.

Wiemy już, że na podjazd najlepiej nadaje się kostka brukowa, ale jaka? Czy wybór konkretnego gatunku lub parametrów fizycznych materiału ma znaczenie?


Brukowanie podjazdu pod samochód osobowy i ciężarowy

To czy podjazd będzie solidny i trwały zależy od odpowiedniego utwardzenia położenia oraz doboru grubości elementów, którymi zostanie wyłożony. W tym przypadku grubości kostki brukowej. Odpowiednie utwardzenie podłoża i dobór materiału nawierzchniowego pozwala uniknąć problemów z zapadaniem się podjazdu i tworzeniu nierówności, które przyspieszają degradację nawierzchni.

Grubość materiału nawierzchniowego należy dobierać adekwatnie do przeznaczenia podjazdu czy parkingu:

  • kostka brukowa o grubości 6 cm dla samochodów osobowych,

  • kostka brukowa o grubości 8 cm w przypadku pojazdów ciężarowych.


Alternatywą w przypadku nowoczesnego podjazdu może być wielkoformatowa płyta betonowa o grubości minimum 8cm. Wielkoformatowe płyty betonowe oferują takie same właściwości jak kostka brukowa i tak samo się je układa. Jest to jednak rozwiązanie niszowe, po które inwestorzy sięgają znacznie rzadziej niż po kostkę brukową.

120 wyświetleń

Comentários


KostBet.png
Joniec.png
Logo Polbruk KB-MA-2.jpg
www_certus_logo.png
Styrobud.png
bottom of page